Jdi na obsah Jdi na menu

Zkuste black-out poetry!

12. 3. 2021

Zkuste black-out poetry! Nevyhazujte staré odložené a odmítnuté knihy – udělejte z nich umění!

Jak na to?

  1. Vezměte si libovolnou stránku z knihy a prolétněte ji očima - zkuste se nezačíst do příběhu, spíš klouzejte očima po řádcích a podtrhávejte si obyčejnou tužkou slova, která vás zaujmou (může jich být hodně, nemusejí spolu nijak souviset).
  2. Prohlédněte si podtrhaná slova a zkuste v nich najít náznak nějaké spojitosti, sdělení, prohlášení nebo verše.
  3. Hledejte spojovací výrazy – spojky, předložky, slovesa… aby ze slov, která jste vybrali, vznikl jeden celek; můžete si trochu pohrát, zkoušet různé kombinace, prohazovat pořadí (váš výsledný „vzkaz“ nemusí být čten zleva doprava a shora dolů).
  4. Vygumujte nadbytečná podtrhnutí a spojnice.
  5. Malujte! Fantazie se meze nekladou, cílem je vytvořit obrázek / ornament / čmáranici tak, aby váš vybraný text zůstal nezamalovaný, nebo aby byl jinak barevně odlišen, zkrátka, aby se dal váš vzkaz přečíst. Můžete například jednoduše fixem začernit veškerý text krom vašeho vzkazu, nebo si můžete na stránce čmárat a vybarvovat různé ornamenty.

Co k tomu potřebuji? Stránku s natištěným textem (nejlépe ze staré knihy, případně novin, časopisu), obyčejnou tužku a gumu. Dál podle techniky, jakou se chystáte stránku pomalovat. Stačí černý fix, ale můžete použít i inkoust, tuš, pastelky, akvarelové barvy…

Kde vezmu stránky s textem? Nejlépe poslouží staré knihy, které se chystáte dát do sběru… pokud nemáte, poptejte se v okolí; jakmile jsem řekla, že bych chtěla staré knihy, které se lidé chystají vyhodit (potom, co je odmítli v antikvariátu, knihovně i domově důchodců), začaly se na mě odložené knihy přímo valit.

Inspiraci můžete najít například zde ve fotogalerii.

img_7747.jpgimg_7721.jpgimg_7754.jpg