Jdi na obsah Jdi na menu

Trénink paměti pro veřejnost

5. 3. 2019

Pamatujete si telefonní čísla, hesla, seznam na nákup? Vybavíte si jména spolužáků? Slovíčka cizích jazyků? Jste si jísti, že jste zamkli byt? Bohužel platí, že zapomínat je lidské… Náš mozek nebyl stvořen k tomu, aby si pamatoval stohy informací, ale aby nám pomohl přežít. V současném světě nicméně potřebujeme, aby byl náš mozek „ve formě“. Nelze „zvětšit paměť“, ale je možné ovládnout techniky, které významně usnadní ukládání a vyvolávání informací.

Tyto techniky se dají jednoduše naučit bez rozdílu věku nebo předešlého vzdělání. Mozek osmdesátiletého člověka si může zapamatovat stejné množství informací jako mozek dvacetiletého studenta. U studenta i u seniora dojde při použití správných paměťových technik k významnému zlepšení paměti. A nejde jen o zapamatování - vědci zjistili, že u aktivního a trénovaného mozku se navýší rezervní mozková kapacita, což může výrazně zpomalit a zmírnit nástup demence. "Trénování vede k minimalizaci problémů s pamětí. Lidé si zapamatují nákupní seznamy, telefonní čísla, PIN kódy a výrazně se zlepší zapamatování a vybavení jmen i tváří," vysvětluje Dana Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénink paměti a mozkový jogging. Tato společnost vyhlašuje pravidelně v březnu NÁRODNÍ TÝDEN TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI, kdy se veřejnost dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek osvětových akcí pro veřejnost.

Přijďte si vyzkoušet, co zázračného váš mozek dokáže!

Letos se konají dvě ukázkové hodiny trénování paměti ve Vlašimi.

V pondělí 11. 3. od 18 do 19 hodin ve Spolkovém domě sourozenců Roškotových.

Ve čtvrtek 14. 3. od 17 do 18 hodin v Charitní klubovně (Na Valech 322).

Vstup je zdarma.

Obě ukázkové hodiny vede Mgr. Zuzana Klímová Vaňková, certifikovaná trenérka paměti, členka České společnosti pro trénink paměti a mozkový jogging (www.trenovanipameti.cz)

logo_pro_web.jpg